Čo robiť s kolenami ohnutými naopak?
Čo vlastne znamená mať nohy v zámku? A hlavne, prečo by nás to malo trápiť? Tento článok vysvetľuje mechaniku hyperextenzie kolena (koleno v zámku) a to, ako táto hyperextenzia zvyšuje napätie v ohýbačoch bedrového kĺbu a vychyľuje panvu z neutrálnej polohy.
Nohy v zámku má niekto, kto už zo zvyku zamkne svoje nohy počas státia. Byť hyper-flexibilný znamená, že vaše kĺby sa môžu pohybovať cez normálnych 180 stupňov. Najnápadnejšie to vidno na kolenách, lakťoch a palcoch. Niektorí ľudia to majú vo viacerých kĺboch, a ďalší to môžu mať iba v kolenách. Mnoho z týchto ľudí vyniká v činnostiach ako je tanec, plávanie a gymnastika. Väčšia flexibilita kĺbov im totiž pomáha dosiahnuť väčší mieru pohybu a väčší rozsah.
Kto by teda nechcel hyper-flexibilné kĺby, aby sme mohli robiť najkrkolomnejšie jogistické pózy alebo superrýchlo plávať? Ukazuje sa, že státie so „zamknutými kolenami“ môže časom poškodiť vaše telo. Výrazne vychyľuje panvu a spôsobuje hlbokú nerovnováhu, ktorá môže siahať od hlavy až po prsty na nohách.
Je potrebné pochopiť koncept, ako svalové skupiny spolupracujú na zatváraní a otváraní kĺbu. Pomocou bicepsu lakeť zatvárame a zadnými svalmi stehna (hamstringami) zatvárame koleno (zakopávanie). Triceps otvára lakte a predný stehenný sval (kvadriceps) otvára koleno (vystieranie).
V bežnom živote sa všetci snažíme nájsť spôsob, ako robiť veci čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Napríklad umývanie si zubov, balenie sa na dovolenku alebo piť priamo z fľaše. Hyperflexibilní ľudia prišli na to, že najjednoduchší spôsob ako stáť, je zamknúť si kolená, pretože nemusia vyvíjať žiadne úsilie v oblasti stehenných svalov. Státie týmto spôsobom prispieva ku zvýšenému napätiu v ohýbačoch bedrového kĺbu, ktoré je často zárodkom mnohých pretrvávajúcich problémov po celý život. Príkladmi týchto problémov sú bolesti chrbta, členkov, dokonca vertigo či bolestivé menštruácie.
Existujú dve najbežnejšie držania tela, ktoré sú dôsledkom tohto chronického napätia v ohýbačoch bedrového kĺbu smerom dole. Najlepšie sa sledujú zboku a voláme ich pozitívni a negatívni kompenzátori (vyrovnávači). Pozitívni vyrovnávači namáhajú chrbtové svaly na vystretie proti zasunutej panve a končia s veľkou klenbou v chrbte. Negatívni vyrovnávači nepoužívajú nadmerne chrbát, ale skôr nechávajú bruško vykĺznuť dovnútra počas toho, ako sa ich panva posúva do prednej časti tela.
Pre vás, hyperflexibilných ľudí, existujú dva spôsoby, ako zamedziť napätiu v ohýbačoch bedrového kĺbu. Číslo jedna (to ťažšie): uvedomiť si kolená v zámku, keď k tomu dôjde. Keď stojíte, rozprávate sa s priateľmi alebo sa ohýbate v páse, aby ste niečo zodvihli. Ak mierne ohnete koleno, prispejete k tomu, aby ste mali stehennú kosť vertikálnejšiu. Potom môžu vaše stehenné svaly skutočne začať pracovať a posilňovať sa. A číslo dva: pridajte k svojim tréningom cviky jógy na posilnenie panvového dna.
Keďže niekoľko skupín svalov bolo zvyknutých na túto nerovnováhu celý život, je normálne, že pocítite bolesť v rôznych miestach, kde ste ju pred tým necítili. Tým sa vydáte na cestu za správnou pozíciou neutrálnej panvy. Z tohto dôvodu si oprava svalovej rovnováhy celého tela zvyčajne vyžaduje pomoc odborníka.
Zdroj:https://drcathykim.com/are-you-a-knee-locker-ep-3/, https://alexanderteachingstudio.com/knee-locker/, https://www.alignforhealth.com/self-care-for-pain/for-the-health-of-your-knees-dont-lock-your-knees-learn-how-to-stand-with-straight-and-relaxed-knees