Čo robiť s kolenami ohnutými naopak?

Čo vlastne znamená mať nohy v zámku? A hlavne, prečo by nás to malo trápiť? Tento článok vysvetľuje mechaniku hyperextenzie kolena (koleno v zámku) a to, ako táto hyperextenzia zvyšuje napätie v ohýbačoch bedrového kĺbu a vychyľuje panvu z neutrálnej polohy.


Nohy v zámku má niekto, kto už zo zvyku zamkne svoje nohy počas státia. Byť hyper-flexibilný znamená, že vaše kĺby sa môžu pohybovať cez normálnych 180 stupňov. Najnápadnejšie to vidno na kolenách, lakťoch a palcoch. Niektorí ľudia to majú vo viacerých kĺboch, a ďalší to môžu mať iba v kolenách. Mnoho z týchto ľudí vyniká v činnostiach ako je tanec, plávanie a gymnastika. Väčšia flexibilita kĺbov im totiž pomáha dosiahnuť väčší mieru pohybu a väčší rozsah.

Kto by teda nechcel hyper-flexibilné kĺby, aby sme mohli robiť najkrkolomnejšie jogistické pózy alebo superrýchlo plávať? Ukazuje sa, že státie so „zamknutými kolenami“ môže časom poškodiť vaše telo. Výrazne vychyľuje panvu a spôsobuje hlbokú nerovnováhu, ktorá môže siahať od hlavy až po prsty na nohách.

Je potrebné pochopiť koncept, ako svalové skupiny spolupracujú na zatváraní a otváraní kĺbu. Pomocou bicepsu lakeť zatvárame a zadnými svalmi stehna (hamstringami) zatvárame koleno (zakopávanie). Triceps otvára lakte a predný stehenný sval (kvadriceps) otvára koleno (vystieranie).

Koleno vľavo je v zámku. V strede je koleno vyrovnané. Všimnite si, ako sú kosti nôh vyrovnané jedna na druhej. Koleno na pravej strane je prirodzene ohnuté.
Naľavo je pozitívny vyrovnávač a napravo negatívny vyrovnávač.

V bežnom živote sa všetci snažíme nájsť spôsob, ako robiť veci čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Napríklad umývanie si zubov, balenie sa na dovolenku alebo piť priamo z fľaše. Hyperflexibilní ľudia prišli na to, že najjednoduchší spôsob ako stáť, je zamknúť si kolená, pretože nemusia vyvíjať žiadne úsilie v oblasti stehenných svalov. Státie týmto spôsobom prispieva ku zvýšenému napätiu v ohýbačoch bedrového kĺbu, ktoré je často zárodkom mnohých pretrvávajúcich problémov po celý život. Príkladmi týchto problémov sú bolesti chrbta, členkov, dokonca vertigo či bolestivé menštruácie.

Naľavo je pozitívny vyrovnávač a napravo negatívny vyrovnávač.
Kolená v zámku
Rovné kolená

Existujú dve najbežnejšie držania tela, ktoré sú dôsledkom tohto chronického napätia v ohýbačoch bedrového kĺbu smerom dole. Najlepšie sa sledujú zboku a voláme ich pozitívni a negatívni kompenzátori (vyrovnávači). Pozitívni vyrovnávači namáhajú chrbtové svaly na vystretie proti zasunutej panve a končia s veľkou klenbou v chrbte. Negatívni vyrovnávači nepoužívajú nadmerne chrbát, ale skôr nechávajú bruško vykĺznuť dovnútra počas toho, ako sa ich panva posúva do prednej časti tela.

Naľavo je pozitívny kompenzator a napravo je negatívny kompenzátor
Naľavo sú kvadricepsy napnuté a kolená prirodzene ohnuté. Napravo pri hyperflexibilných kolenách sú kvadricepsy uvoľnené a kolená prehnuté opačne.

Pre vás, hyperflexibilných ľudí, existujú dva spôsoby, ako zamedziť napätiu v ohýbačoch bedrového kĺbu. Číslo jedna (to ťažšie): uvedomiť si kolená v zámku, keď k tomu dôjde. Keď stojíte, rozprávate sa s priateľmi alebo sa ohýbate v páse, aby ste niečo zodvihli. Ak mierne ohnete koleno, prispejete k tomu, aby ste mali stehennú kosť vertikálnejšiu. Potom môžu vaše stehenné svaly skutočne začať pracovať a posilňovať sa. A číslo dva: pridajte k svojim tréningom cviky jógy na posilnenie panvového dna.

Naľavo sú kvadricepsy napnuté a kolená prirodzene ohnuté. Napravo pri hyperflexibilných kolenách sú kvadricepsy uvoľnené a kolená prehnuté opačne.

Keďže niekoľko skupín svalov bolo zvyknutých na túto nerovnováhu celý život, je normálne, že  pocítite bolesť v rôznych miestach, kde ste ju pred tým necítili. Tým sa vydáte na cestu za správnou pozíciou neutrálnej panvy. Z tohto dôvodu si oprava svalovej rovnováhy celého tela zvyčajne vyžaduje pomoc odborníka.

Zdroj:https://drcathykim.com/are-you-a-knee-locker-ep-3/, https://alexanderteachingstudio.com/knee-locker/, https://www.alignforhealth.com/self-care-for-pain/for-the-health-of-your-knees-dont-lock-your-knees-learn-how-to-stand-with-straight-and-relaxed-knees

Vyskúšajte moje služby