Krok za krokom ako na intuitívne stravovanie

Existuje množstvo rôznych ciest ako pristupovať ku diéte. Som si istý, že ste počuli o tom, ako ľudia donekonečna hovoria o počítaní kalórií, počítaní makier, kontrole veľkosti porcie atď. Pravdepodobne ste dokonca aj použili jeden z týchto spôsobov na dosiahnutie svojho cieľa sami. Teraz však ste dospeli do bodu, keď máte pocit, že tento spôsob stravovania nie je z dlhodobého hľadiska udržateľný. Je bežné cítiť sa vystresovaný alebo vystrašený a po určitom čase dodržania prísnych pravidiel stravovania, sa pokúsiť znova jesť „normálne“. Ak si neviete predstaviť intuitívne stravovanie bez pravidiel, musíte sa najskôr naučiť pristupovať k jedlu zdravým spôsobom. Poďme si teda povedať plán, ktorý vám pomôže pomaly prejsť k intuitívnejšiemu stravovaniu.​

Vážte si svoje telo

Problémom pri počítaní makier je to, že máte hlavu tak zahľadenú do plnenia svojich denných makier, že zabúdate počúvať prirodzené podnety svojho tela. Prvým krokom k intuitívnemu stravovaniu je uvedomenie si hladu a sýtosti. Doprajte si pocit hladu tak, že keď je čas na ďalšie jedlo, naučíte sa svoje jedlo si skutočne vychutnať a budete sa cítiť spokojní. Pocta vášmu hladu sa líši od prekonania vášho hladu. To, že máte hlad, ešte neznamená, že musíte použiť vôľu, aby ste to ignorovali. Ak pociťujete hlad, super. To je prirodzený biologický signál. Vo chvíli, keď si uvedomíte svoj hlad, pripravte si pre seba výživné jedlo. Rovnako dôležité je robiť opak; vedieť, kedy prestať jesť. Keď budete pokračovať v jedení minulého nasýteného hladu, vytvoríte si nedôveru k svojmu telu. Na to, aby ste dosiahli svoj príjem bielkovín, sa nemusíte nútiť piť po jedle proteínový koktail. Je to zbytočné. Zamerajte sa na jedlo, keď máte hlad, a zastavte sa, keď ste plní. Ak budete venovať pozornosť signálom svojho tela, naučí vás to obnoviť sebadôveru.

Pridávajte "intuitívne" dni

Možno nie ste úplne pripravení prestať počítať svoje makrá, ale chcete sa tam dostať. Začnite v malom. Dosiahnete väčší pokrok zameraním sa na menšie ciele, ako keby ste zmenili svoje stravovacie návyky zo dňa na deň. Vyberte si jeden deň v týždni, kedy si budete istý, že nebudete sledovať svoje makrá a budete jesť iba pomocou svojej intuície. Možno si vyberiete napríklad nedele, pretože v tých dňoch toho nemáte toľko na práci a budete sa môcť sústrediť na stravovanie s intuíciou. Môžete počítať makrá koľko chcete po zvyšok týždňa, ale akonáhle príde nedeľa, využívajte iba svoju intuíciu. Možno na začiatku stále budete jesť rovnaké jedlá, ale bez zapisovania. To je v poriadku. Čím viac to budete robiť, tým viac si budete dôverovať pri výbere správneho jedla. Položte si otázku: „Čo mi dá pocit sýtosti a spokojnosti?“. Učíte sa, že nemáte vidieť jedlo ako dobré alebo zle, ale ako to, vďaka čomu sa budete cítiť dobre. Len čo sa skutočne naučíte rešpektovať svoje telo a to čo potrebuje, prirodzene začnete s výberom potravín, ktoré podporujú vaše celkové zdravie.

Prestaňte držať diéty

Je nemožné jesť intuitívne, ak vždy myslíte pri jedle na diétu. Intuitívne stravovanie nie je o dosahovaní konkrétnych cieľov, či už je to priberanie alebo chudnutie. Je to spôsob, vďaka ktorému lepšie pochopíte potreby vášho vlastného tela a vylepší váš vzťah k jedlu. Ak si osvojíte intuitívny prístup k jedlu, tak už sa nikdy nepozriete na jedlo ako dobré alebo zlé. Ide tu o dôveru v seba, že si vyberiete správne možnosti, ktoré sú nielen optimálne pre vaše celkové zdravie, ale ktoré vám budú tiež príjemné. Takže straťte „mentalitu diétovania“ a verte si! Je dôležité stále pamätať na to: Jeme, aby sme žili a nežijeme, aby sme jedli.

 

Stravovať intuitívne sa najlepšie naučíte neustálym tréningom. Ak sa snažíte stravovať intuitívne a nemáte z toho dobrý pocit, nič si z toho nerobte, keď sa vrátite späť ku počítaniu makier. Cieľom je stravovať sa intuitívne, ale ako každý cieľ, je potrebné si to uvedomiť a opakovať si to. Možno strávite trochu viac času počítaním makier, aby ste mali lepšiu kontrolu nad porciami alebo si lepšie zostavili jedlá s vyváženým množstvom živín. Je úplne v poriadku používať počítanie makier ako nástroj na úspech, ale nakoniec budete musieť odstrániť pomocné kolieska a veriť si, že máte dostatok vedomostí a kontrolu, aby ste to zvládli sami.

Zdroj:https://www.mindpumpmedia.com/blog/step-by-step-plan-to-move-into-intuitive-eating

Vyskúšajte moje služby